عنوان سرویس :

ویزای شنگن

ویزای شنگن Schengen Visa مدرکی است که اجازه ورود و تردد در هر یک از کشورهای عضو پیمان شنگن را اعطا می‌کند. کشورهای عضو پیمان شنگن قوانین عبور و مرور را در مرزهای مشترک خود حذف کرده‌اند و به همین دلیل، قوانین یکسانی برای ورود اتباع کشورهای غیر عضو اتخاذ کرده‌اند. بدین ترتیب شما برای ورود به منطقه شنگن، به ویزای شنگن نیاز خواهید داشت.

ویزای شنگن یک ویزای کوتاه مدت است که اجازه می‌دهد به هر یک از کشورهای عضو پیمان شنگن وارد شده و برای حداکثر 90 روز در یک بازه شش ماهه، در این کشورها اقامت و تردد داشته باشید. قوانین صدور ویزای شنگن به طور کلی در تمام کشورهای عضو یکسان است و هر یک از کشورهای عضو می‌توانند ویزای شنگن را برای فرد متقاضی صادر کنند. البته باید توجه داشته باشید که مدت زمان اعتبار ویزا بر اساس اهداف و شرایط شما و با صلاحدید سفارت‌ تعیین خواهد شد.

مهمترین مزیت اخذ ویزای شنگن این است که با در دست داشتن ویزای شنگن، می‌توانید در تمامی کشورهای عضو پیمان شنگن تردد کنید و نیازی به گرفتن ویزاهای متعدد نیست. به عنوان مثال با اخذ ویزای شنگن آلمان، می‌توانید بدون هیچ دردسری به 25 کشور دیگر منطقه شنگن نیز سفر کنید. البته در نظر داشته باشید که ورود شما به منطقه شنگن باید از کشور صادرکننده ویزا (در این مورد آلمان) باشد و پس از آن می‌توانید به هر یک از کشورهای عضو سفر کنید. اما ویزای شنگن انواع مختلفی دارد که در ادامه هر یک از آنها را توضیح خواهیم داد.

انواع ویزای شنگن

ویزای شنگن انواع مختلفی دارد که با توجه به هدف شما از سفر به کشورهای عضو، نوع ویزا و مدت اعتبار آن تغییر خواهد کرد. کشورهای عضو پیمان شنگن به طور کلی سه نوع ویزا صادر می‌کنند:

 1. ویزای اتحادیه شنگن (Uniform Schengen Visas-USV)
 2. ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شنگن (Limited territorial validity visas-LTV)
 3. ویزای ملی (National Visas)

شرایط اخذ ویزای شنگن

حال که با ویزای شنگن و مفاهیم و انواع آن آشنا شدیم، بهتر است بدانیم برای اخذ ویزای شنگن (ویزای توریستی شنگن) چه شرایطی را باید داشته باشیم. مهمترین شرط موافقت سفارت با درخواست ویزای شنگن از طرف شما، مشخص بودن هدف و دلیل سفر به منطقه شنگن است. اگر قصد سفر تفریحی را دارید، ارائه برنامه دقیق سفر می‌تواند راهکار خوبی برای نشان دادن دلیل سفر باشد.

یکی دیگر از مواردی که تاثیر بسیاری در اخذ ویزای شنگن دارد، تمکن مالی شما است. با ارائه مدارکی دال بر تمکن مالی مناسب، به افسر ویزای سفارت نشان می‌دهید که می‌توانید هزینه‌های سفر به منطقه شنگن را تقبل کنید.

اما در کنار تمکن مالی، گردش حساب نیز از دیگر موارد مهمی است که نقشی اساسی در نتیجه نهایی درخواست ویزای شنگن شما ایفا می‌کند. در واقع، گردش حساب به نوعی مکمل نامه تمکن مالی است که میزان ورودی و خروجی حساب شما را به افسر ویزا نشان می‌دهد. بدین ترتیب افسر ویزا واقعی بودن تمکن مالی را بررسی می‌کند.

همچنین افسر ویزا به دنبال این است که مطمئن شود شما قصد ترک منطقه شنگن و بازگشت به ایران را دارید. بنابراین به دنبال مدارک شغلی معتبر است تا ثابت شود که شما دلیل محکمی برای برگشت به ایران دارید.

مراحل اخذ ویزای شنگن

حال که از شرایط اخذ ویزای شنگن مطلع شدید، احتمالا این سوال برایتان به وجود آمده است که چگونه ویزای شنگن بگیرم؟ به طور کلی برای اخذ ویزای شنگن، باید مراحل زیر را طی کنید:

 • گردآوری مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شنگن
 • تعیین وقت سفارت
 • تحویل مدارک به سفارت و انجام انگشت نگاری
 • انتظار برای اعلام نتیجه درخواست ویزا

مدارک ویزای شنگن

مدارک ویزای شنگن به طور کلی برای تمامی کشورهای عضو شنگن یکسان است اما ممکن است تفاوت‌های جزئی در مدارک مورد نیاز برخی از سفارت‌ها وجود داشته باشد. همچنین باید تمامی مدارک را به زبانی که سفارت اعلام کرده است ترجمه کنید (ترجمه رسمی با مهر دادگستری) و در روز انگشت نگاری تحویل دهید.

به طور کلی مدارک لازم برای ویزای شنگن عبارتند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا: ابتدایی‌ترین مرحله برای اخذ ویزای شنگن، ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزا است. این فرم را باید از سفارت کشور مورد نظر دریافت کرده و پر کنید
 • اصل شناسنامه
 • اصل پاسپورت و پاسپورت‌های قبلی: پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه اعتبار و دو صفحه خالی داشته باشد.
 • عکس: 2 عکس تمام رخ جدید با زمینه سفید
 • مدارک شغلی: مدارکی مانند جواز کسب، فیش حقوقی، روزنامه رسمی شرکت و گواهی اشتغال به تحصیل که نشان دهنده وابستگی‌های شما در ایران باشد
 • پرینت گردش حساب و نامه تمکن مالی: این مدارک نشان می‌دهد که شما هم از پس هزینه‌های سفر خود برخواهید آمد و هم دلیلی برای بازگشت به ایران دارید
 • بلیت پرواز: بلیت پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد
 • رزرو هتل: برگه تاییدیه رزرو هتل یا دعوتنامه فردی که قرار است در منزل او سکونت داشته باشید
 • بیمه مسافرتی معتبر: با حداقل پوشش 30 هزار یورو
 • هزینه اخذ ویزای شنگن: مبلغ یورویی لازم برای انگشت نگاری

 

کمک احتیاج دارید ؟ با ما در ارتباط باشید